جاهای دیدنی رشت و فومن ؛ مسافرت به شهر باران

 

استان گیلان و شهر رشت به‌خاطر طبیعت و زیبایی‌های سرسبزش، همیشه برای روحیه‌ی مسافران آثار مثبتی دارد و گردشگران با دیدن زیبایی‌های این خطه سرشار از انرژی می‌شوند. رشت به‌خاطر آب‌و‌هوای معتدل و مطبوع، طبیعت منحصر‌به‌فرد و همچنین جاذبه‌های تاریخی‌اش در میان توریست‌ها از شهرت زیادی برخوردار است. سرزمین سبز گیلان با طبیعت زیبا در گذر تاریخ همواره مهد هنر و آفرینش بی‌بدیل بوده و یادگارهای بسیاری از این کهن دیار بر جای مانده است. اگر شما هم فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» را دیده باشید حتما بارها دل‌تان خواسته چند روزی را در این شهر سرزنده سپری کنید و به دیدن جاهای دیدنی رشت بروید.

این شهر همواره می‌تواند یکی از گزینه‌های اصلی برای سفر در فصل بهار و پاییز باشد و خاطرات دل‌انگیزی را از مسافرت برای شما خلق کند. سفرزون در این مطلب کوتاه، جاهای دیدنی رشت را برای‌تان فهرست کرده است تا در طول سفر خود به این منطقه، تجارب دلچسبی کسب کنید.

قلعه رودخان ، پنهان در جنگل‌های کوهستانی فومن

قلعه رودخان یکی از زیباترین قلعه‌های ایران در دل کوه و جنگل

قلعه رودخان یکی از زیباترین قلعه‌های ایران در دل کوه و جنگل

قلعه رودخان که در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی فومن در استان گیلان است. برخلاف قلعه‌های مختلف در ایران که در دل کویر هستند، این قلعه در میان جنگل قرار گرفته است. قلعه رودخان که در روستای زیبای رودخان ساخته شده، متعلق به دوره‌ی سلجوقیان است.

 


رودخان در ارتفاعی حدود ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریاست. برج و باروهای این قلعه به بلندی ۱۵۰۰ متر است. این قلعه در فصل‌های مسافرت، با ازدحام گردشگران داخلی و خارجی روبرو می‌شود. در فصل زمستان برج و باروهای این قلعه از برف پوشیده می‌شود که زیبایی آن را دوچندان می‌کند؛ اما باید مراقب پله‌های این قلعه باشید چون یخ می‌زند و برای عبور از آن باید حسابی دقت کنید.

طعم خوش کلوچه‌ی فومن

کلوچه‌های خوشمزه فومن را باید یکبار در عمرتان امتحان کنید

کلوچه‌های خوشمزه فومن را باید یکبار در عمرتان امتحان کنید

در طول مسیر وقتی که از فومن عبور می‌کنید کلوچه‌ و کوکی‌های خوشمزه‌ی گردویی فومن را که داغ‌داغ و تازه از تنور درمی‌آید از دست ندهید. با این سفر کوتاه از رشت به قلعه رودخان، طعم خوش خاطره زیر دندان‌هایتان ثبت خواهد شد.

موزه میراث روستایی گیلان ؛ یکی دیگر از جاهای دیدنی رشت

موزه میراث روستایی گیلان پر از لحظه‌های آرامش‌بخش

موزه میراث روستایی گیلان پر از لحظه‌های آرامش‌بخش

موزه‌ی میراث روستایی گیلان، یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی رشت است. این موزه از فضای باز کلبه‌های سنتی گیلان که به شکل زیبایی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و معماری مناطق مختلف استان را نشان می‌دهند، تشکیل شده است. در ۴۵ هکتار از پارک جنگلی سراوان، ۱۸ کیلومتری جنوب رشت هفت روستای کامل تا کنون بازسازی شده‌اند. در این نمایشگاه‌های متفاوتی مثل نمایش سنت‌های منطقه‌ی گیلان، آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای بومی در طول سال برگزار می‌شود که می‌توان آن‌ها را از نزدیک مشاهده و تجربه کرد. می‌توانید در کافه‌ی موزه در اجرای برخی از این سنت‌ها مشارکت داشته باشید.

موزه رشت یا همان خانه‌ی میرزا حسین خان کسمایی

موزه رشت یکی از جاهای دیدنی رشت

موزه رشت یکی از جاهای دیدنی رشت

این عمارت که در میان جاهای دیدنی رشت قرار دارد، امروزه به نام موزه‌ی رشت شناخته می‌شود و سال‌ها پیش متعلق به میرزا حسین خان کسمایی، آزادی‌خواه، شاعر و روزنامه‌نگار معروف دوره‌ی مشروطیت و نهضت جنگل بود. چه چیزی بهتر از قدم زدن در دل تاریخ خانه‌ای که آجرهایش شاهد زندگی مردان و زنان تاریخ‌ساز بوده‌ است؟

این خانه در سال ۱۳۴۹ به موزه تبدیل شد و پس از مرمت در سال ۶۷ در دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی بازگشایی شد. در بخش مردم شناسی این موزه مجسمه‌هایی وجود دارد که شیوه‌ی زندگی گیلکی را به نمایش می‌گذارد.

در بخش باستان‌شناسی این موزه که در زیرزمین قرار دارد پیکان‌های سنگی متعلق به منطقه‌ی پیرکوه وجود دارد که تاریخ آن چیزی در حدود ۳ هزار سال پیش از میلاد مسیح است. از دیگر اشیای این طبقه باید به ظروف سفالی به شکل حیواناتی نظیر قوچ و اشیای زینتی مثل گوشوار و دستبند و اشیای جنگی مثل شمشر و خنجر اشاره کرد. این موزه در خیابان طالقانی رشت قرار دارد.

برای علاقه‌مندان به تاریخ ؛ خانه‌ی میرزاکوچک خان جنگلی

خانه میرزاکوچک خان جنگلی که چندسالی است مرمت شده و برای عموم بازگشایی شده است

خانه میرزاکوچک خان جنگلی که چندسالی است مرمت شده و برای عموم بازگشایی شده است

سردار نهضت جنگل در سال ۱۲۷۵ در خانه‌ای در محله استادسرای رشت به دنیا آمد. شاید از جهت حفظ میراث فرهنگی باورپذیر نباشد، اما خانه‌ی میرزاکوچک خان جنگلی به مدت ۸۵ سال خالی از سکنه بود و به مخروبه‌ای تبدیل شده بود که در سال ۱۳۸۲ بر طبق عکس‌های منتشر شده توسط کمک‌های مردمی به شکل اولیه بازسازی شد. برای گردشگرانی که به رشت سفر می‌کنند به ویژه آن‌هایی که به تاریخ علاقه‌مند هستند این خانه تاریخی می‌تواند اولین انتخاب در بین جاذبه‌های تاریخی شهر رشت باشد. با رفتن به این خانه می‌توانید به مرور یکی از مهم‌ترین حوادث تاریخی ایران بپردازید. رشت هیچ جوری شما را ناامید نمی‌کند!

این خانه موزه همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ و جمعه‌ها از ساعت ۱۰صبح تا ۱۷عصر باز است.

بازار رشت ، گشت‌وگذار میان آواهای گیلکی

بازار رشت را معروف‌ترین بازار شمال ایران می‌دانند

بازار رشت را معروف‌ترین بازار شمال ایران می‌دانند

بازار بزرگ رشت که دارای ۱۴ کاروانسراست بازاری سنتی است که بر همان اساس به‌وسیله راسته‌های مختلف بهم متصل می‌شود. معماری کاروانسراهای این بازار که در دوره‌ی قاجاریه و اوایل دوره‌ی پهلوی ساخته شده از جاذبه‌های مهم گردشگری در این بازار به‌حساب می‌آید. به‌دلیل تنوعی که در این بازار وجود دارد، گردش در آن ممکن است که ساعت‌ها طول بکشد. امکان خرید سوغاتی‌های گیلان به‌راحتی در این بازار برای گردشگران فراهم است. چه چیزی زیباتر از قدم‌زدن در یک عصر پاییزی و میان آواهای گیلکی مرسوم در بازارهای گیلان! آواهایی که بازارهای این استان را مشهور کرده‌اند و ترکیبی هستند از سنت آوازخوانی گیلکی و شیوه‌ی زیست مبتنی بر جغرافیا در این استان.

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی

باغ محتشم ، لحظه‌های ناب گشت و گذار در طبیعت شهری

باغ محتشم ، لحظه‌های ناب گشت و گذار در طبیعت شهری

باغ محتشم که همان پارک شهر معروف است، قدیمی‌ترین پارک رشت است که قدمت آن به دوران ناصرالدین شاه قاجار بازمی‌گردد. باغ محتشم را می‌توان یکی از زیباترین جاهای دیدنی رشت دانست. در ضلع جنوبی باغ محتشم هم عمارت کلاه‌فرنگی قرار دارد که از جمله آثار دوره‌ی قاجاریه محسوب می‌شود. از ویژگی‌های این بنا چندضلعی بودن آن است که همین مساله ظاهر زیبایی به ساختمان داده است.

در گذشته تردد کمی به باغ محتشم و عمارت کلاه‌فرنگی وجود داشت و به همین دلیل محل مناسبی برای سکونت تابستانی حکمرانان بود. دلیل نامگذاری عمارت کلاه فرنگی شباهت طبقه بالایی این عمارت به کلاه سیلندری (فرنگی) است. این عمارت در سال ۱۳۷۴ به مدیریت میراث فرهنگی گیلان واگذار شد و در سال ۱۳۷۵ هم به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سبزه میدان رشت ، باغ مجسمه‌های مشاهیر

سبزه میدان رشت

سبزه میدان رشت

این میدان تاریخی که در نزدیکی میدان شهرداری رشت قرار دارد در زمان حکومت محمدولی خان تنکابنی در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بازسازی شد و از همان زمان به گردشگاه عمومی تبدیل شد. در فضای سبز این میدان کتابخانه‌ی عمومی و مجسمه‌هایی از مشاهیر گیلان همچون شیون فومنی،دکتر محمود بهزاد، پروفسور مجید سمیعی و پروفسور اکبرزاده قرار دارد که نمای زیبایی به آن داده است.

در محدوده‌ی سبزه میدان و خیابان‌های منتهی به آن هم مراکز خرید و فروشگاه‌های زیادی وجود دارند که همین موضوع این منطقه را به یکی از اصلی‌ترین مراکز خرید در شهر رشت تبدیل کرده است.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرمگاه میرزا کوچک خان یکی از جاهای دیدنی رشت

آرمگاه میرزا کوچک خان یکی از جاهای دیدنی رشت

آرامگاه میرزاکوچک خان در جنوب شهر رشت و در میان بقعه و گورستان سلیمان داراب قرار دارد. در سفر به گیلان پس از بازدید از خانه‌ی میرزاکوچک‌خان برای ادای احترام حتما به این مکان سر بزنید. در اطراف این آرامگاه اجساد مجاهدان جنگلی هم دفن شده است. در بازدید از این آرامگاه می‌توانید بر سر مزار شاعر بلندآوازه و مردمی گیلان که در کنار قبر میرزاکوچک خان است سری بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سه =